fot. Daniel Miśko
fot. Daniel Miśko
Instytut Wolności Instytut Wolności
154
BLOG

Państwo, think-tanki i firmy doradcze powinny wesprzeć czołowe polskie firmy

Instytut Wolności Instytut Wolności Biznes Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

Łukasz Zalicki, partner EY Polska, współautor raportu Asy Polskiej Gospodarki


Zaczęło się od pewnej obserwacji. W polskiej gospodarce można wyodrębnić grupę dużych przedsiębiorstw prywatnych o polskim kapitale, które wyróżniają się na tle innych firm pod względem dynamiki wzrostu. Tempo wzrostu ich przychodów jest dwukrotnie wyższe niż w całym sektorze przedsiębiorstw w Polsce. Wykazują one także wyższą o 35% produktywność i proporcjonalnie wyższą innowacyjność. Hipoteza – na początku postawiona intuicyjnie – potwierdziła się analitycznie. Wnioski z tych badań przedstawiliśmy wspólnie z Instytutem Wolności w raporcie Asy Polskiej Gospodarki.

 

Kim są Asy?

Odpowiedzi na to pytanie nie ułatwiają statystyki rządowe. Ta grupa przedsiębiorców nie jest w nich wyodrębniona. EY szacuje liczbę przedsiębiorstw spełniających kryteria klasyfikujące do grupy ASÓW (wielkość zatrudnienia, wartość przychodów i aktywów, przynależność do sektora prywatnego) na ok. 500. Czy to dużo?

Liczba okrzepłych, silnych, rozwijających się za granicą firm w Europie Zachodniej jest znacznie wyższa. Polska ma około 8 razy mniej Asów niż Francja i aż 15 razy mniej niż Niemcy.

Jednak każdego roku w Polsce powstaje coraz więcej nowych firm, które będą miały szansę przekształcić się w ASY. Tylko w latach 2003-2015 liczba nowo zarejestrowanych w Polsce prywatnych przedsiębiorstw wzrosła o 30%.

 

Dialog z biznesem

Na każdym etapie swojego rozwoju przedsiębiorstwa spotykają się z nowymi wyzwaniami. O ile na początku transformacji firmy prywatne mogły relatywnie łatwo rozwijać działalność ze względu na stosunkowo niskie natężenie konkurencji na rynku (zarówno ze strony przedsiębiorstw państwowych, jak i tworzącego się dopiero sektora prywatnego), to obecnie muszą konkurować w ramach dobrze rozwiniętego sektora prywatnego, a na rynkach zagranicznych również z dojrzałymi przedsiębiorstwami lokalnymi.

Prezentacja raportu była doskonałą okazją do rozmowy przedstawicieli ponad stu Asów z reprezentantami Ministerstwa Rozwoju i Polskiego Funduszu Rozwoju właśnie na temat wyzwań.

Rolą think-tanków jest tworzenie takich platform, w ramach których przedstawiciele rządu wspólnie z przedsiębiorcami rozmawiają także o trudnych sprawach m.in. tych podatkowych czy prawnych.

Podczas konferencji, przedsiębiorcy mogli zadać pytania dotyczące ważnych dla nich kwestii a także podyskutować bezpośrednio z decydentami w rozmowach kuluarowych. Mamy nadzieję, że Program ASY stanie się takim aktywnym forum wymiany informacji między przedsiębiorcami a stroną publiczną.

 

Wspieranie biznesu

Państwo ma do dyspozycji całą gamę instrumentów, które mogą pomóc Asom. Jednym z nich jest wsparcie inwestycyjne z Polskiego Funduszu Rozwoju. Może ono obejmować inwestycje infrastrukturalne czy przemysłowe w kraju, a także środki przeznaczone na zagraniczne akwizycje.

Przedsiębiorcy mogą także liczyć na wsparcie ze strony sieci placówek zagranicznych, które mogą pomóc zarówno w dostarczeniu informacji dotyczących poszczególnych rynków jak i w pierwszym kontakcie z lokalnymi partnerami biznesowymi. W ich gestii leży też promocja polskich firm i produktów poprzez pomoc w uczestnictwie w targach i kongresach wystawienniczych.

 

Blisko przedsiębiorców

Dla EY przedsiębiorcy są niezwykle ważni – w naszej codziennej pracy doradczej a także w ramach programu Przedsiębiorca Roku. Mamy przyjemność współpracować z wieloma Asami i obserwować ich rozwój na przestrzeni lat. Do tej pory w konkursie Przedsiębiorca Roku wzięło udział blisko 1200 przedsiębiorców. Duża część finalistów i laureatów należy właśnie do kategorii Asów. Poprzez nasz program – staramy się pokazywać dobre wzorce i tak zwane success stories – historie ludzi, którzy osiągają niezwykłe efekty rosnąc nie tylko w Polsce, ale i międzynarodowo. Dlatego cieszymy się, że możemy wspierać program Asów Polskiej Gospodarki.

 


Czytaj pozostałe komentarze z biuletynu Instytutu Wolności: "Jak wspierać i rozwijać Asy Polskiej Gospodarki":

 

Przed Asami stoją poważne wyzwania - Małgorzata Nesterowicz, BZ WBK

Polskie firmy potrzebują dobrego prawa - Jan Zając, ZIKO Apteka

Musimy zainwestować w markę Polski - Adam Bartosiewicz, WB Electronics

 

Instytut Wolności jest niezależnym od partii politycznych think tankiem nowej generacji, założonym przez Igora Janke, Dariusza Gawina i Jana Ołdakowskiego. Zapraszamy na stronę Instytutu Wolności.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka