Instytut Wolności Instytut Wolności
196
BLOG

R. Florek dla IW: Budujmy kapitał społeczny. To odróżnia biednych od bogatych.

Instytut Wolności Instytut Wolności Ekonomia Obserwuj temat Obserwuj notkę 2

Czego oczekuje biznes od polityki? Jakie modyfikacje prawa pomogą polskim przedsiębiorcom rozwijać się i prowadzić ekspansję zagranicą? Jakie problemy – prawne, społeczne, administracyjne – utrudniają to? Jak w tych kwestiach mogą pomóc politycy?

Specjalnie dla IW na te pytanie odpowiedzieli czołowi polscy przedsiębiorcy. 

Zapraszamy do lektury najciekawszych wypowiedzi. Wszystkie wypowiedzi znajdą Państwo w pierwszym wydaniu Biuletynu IW umieszczonym na naszej stronie.


RYSZARD FLOREK (prezes firmy Fakro, stolarka budowlana):

Istotnym zadaniem, które powinno łączyć wielki biznes i świat polityki, jest budowanie kapitału społecznego, co należy rozumieć jako stworzenie wzajemnego zaufanie różnych grup społecznych. Jego zaistnienie odróżnia kraje bogate od biednych.

Zarówno sfery polityczne i biznesowe jak i ogół społeczeństwa powinny dostrzegać konieczność współpracy w ramach jednej wspólnoty gospodarczej. Taka świadomość wspólnych celów ma pomóc we wzmocnieniu polskiej konkurencyjności na rynku globalnym. Dziś poszczególne podmioty nie potrafią współpracować, walczą ze sobą, nie koordynują ze sobą swoich działań. Za budowanie kapitału społecznego odpowiedzialni są także politycy; ich wypowiedzi nie powinny antagonizować Polaków.

Podatek CIT mógłby zostać zwiększony, jednak nie powinien być pobierany od pieniędzy przeznaczanych na inwestycje (system ten stosowany jest w Estonii, Mołdawii, a zaraz po wojnie stosowany był w Niemczech, umożliwiając szybki rozwój; obecnie Niemcy stosują go wybiórczo dla swoich firm). Takie rozwiązanie wzmocniłoby możliwości polskich firm do rozwoju działalności z wykorzystaniem własnego kapitału.

Istnieje problem z uzyskaniem korzyści z efektu skali, który ogranicza możliwości konkurencyjne polskiego biznesu. Niskie koszty pracy nie rekompensują naszym firmom przewagi, które mają wielkie, zagraniczne koncerny, przez co szanse konkurowania są znikome. Wyrównać szanse mogłaby składka do polskiego budżetu pobudzająca konkurencyjność i zwiększającą możliwości rozwoju polskiej gospodarki, tzw. opłata od korzyści skali, nazywana inaczej opłatą równych szans.

 

PAWEŁ SZATANIAK(przewodniczący rad nadzorczej dwóch spółek giełdowych: PAMAPOL - branża spożywcza oraz Wielton SA - branża motoryzacyjna):

 

Należy zwrócić uwagę na problem wyczerpania się rezerw dla rozwoju polskiej gospodarki dotychczasowymi metodami. Konieczne jest podjęcie konkurencji nie tylko na rynku polskim, ale także europejskim, a nawet globalnym. Kluczowe w tej kwestii będzie stawianie na nowe technologie i produkty innowacyjne.

Przeszkodą dla rozwoju innowacyjności gospodarki będzie wyłączenie największych przedsiębiorstw z możliwości pozyskiwania funduszy unijnych z perspektywy 2014-2020. Dużo środków kierowanych jest do małych i średnich przedsiębiorstw, a polskie firmy, które potrafiły w ostatnich 20 latach rozwinąć się będą ich pozbawione.

W obecnej sytuacji można zdobyć środki na badania, czy też stworzenie demonstratora technologii. Jednak wymyślenie produktu to tylko początek - potrzebne są również fundusze na np. wyposażenie zakładów w nowe linie technologiczne. Należałoby więc pomyśleć nad zmianą podejścia w kwestii dystrybucji wsparcia unijnego.

 

JACEK SZWAJCOWSKI (założyciel i Prezes Zarządu spółki Pelion S.A, sektor ochrony zdrowia):

 

Musimy pamiętać o tym, że kluczową wartość w rozwoju przedsiębiorczości jest swoboda gospodarcza („nie ma przedsiębiorczości bez wolności”). Pozwala ona firmom rozwijać się, inwestować i tworzyć nowe miejsca pracy.

 

Przejrzystość, otwartość i wzajemne zaufanie między obywatelem a władzą to podstawowe wartości pozwalające rozwijać się biznesowi. Istniejące u nas niestabilność i zmienność przepisów prawa wpływają negatywnie na możliwości rozwoju gospodarki, zmuszają przedsiębiorców do ograniczania działalności.

 

W zakresie ochrony zdrowia przepisy ograniczają konkurencję i powodują zamykanie się rynku aptecznego, wzrost cen leków i utrudnioną dostępność do nich oraz blokowanie innowacji.

 

Całość Biuletynu IW można przeczytać na naszej stronie.

Instytut Wolności jest niezależnym od partii politycznych think tankiem nowej generacji, założonym przez Igora Janke, Dariusza Gawina i Jana Ołdakowskiego. Zapraszamy na stronę Instytutu Wolności.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka